03.05.2009 - Steeds meer Nederlanders willen dat hun begrafenis of crematie niet alleen een moment tot herdenking of eerbetuiging moet zijn, maar ook een feestje. Met name mensen tot 50 jaar spreken de wens uit dat hun afscheid geen tranentrekkende ceremonie wordt.
AMSTERDAM - Steeds meer Nederlanders willen dat hun begrafenis of crematie niet alleen een moment tot herdenking of eerbetuiging moet zijn, maar ook een feestje. Met name mensen tot 50 jaar spreken de wens uit dat hun afscheid geen tranentrekkende ceremonie wordt. De meerderheid van de 2000 deelnemers aan onze Stelling van de Dag sluit zich daarbij aan. Na de plechtigheid wil ruim twee derde van de ondervraagden dat er een stevige borrel wordt geschonken in plaats van de traditionele koffie en cake.Want het mag een viering van mijn leven zijn, niet een gedenken van mijn overlijden., reageert een voorstander van de stelling. Je geboorte is een feest en je mag daarom je bestaan best wel afsluiten met nog een feest, valt een andere deelnemer bij. Toch is er ook nog een hele grote groep die van een feestelijke uitvaart niets wil weten.Als ik dood ga, hoop ik dat men erg verdrietig is. Dus iedereen in het zwart en veel janken graag. Niet dat ingehoudene alsjeblieft, luidt een geheel andere mening.Ach, wat maakt het uit? Zelf merk je er toch niets van, schrijft een andere tegenstander.
Crematie Van alle ondervraagden geeft 53 procent er de voorkeur aan om na de dood te worden gecremeerd. De as moet dan van 47 procent worden uitgestrooid in de natuur, terwijl 18 procent specifiek de zee aanwijst. Slechts 12 procent wil bijzetting in een urnenmuur of -tuin op een begraafplaats en van 5 procent mag het potje met as mee naar huis. Ruim 30 procent verkiest een begrafenis boven crematie.
Als laatste rustplaats scoort de gemeentelijke begraafplaats het hoogst met 51 procent, gevolgd door het familiegraf met 25 procent en de natuurbegraafplaats met 10 procent. Voor 7 procent doet het er niet toe. Zij laten de keuze over aan de nabestaande(n). Overigens heeft 43 procent voorbereidingen getroffen voor de eigen uitvaart. Ruim de helft van alle ondervraagden heeft graag een luchtige herdenkingsplechtigheid en 17 procent wil een niet te zware ceremonie met een religieus tintje.Maar mijn uitvaart geschiedt in stilte. Ik wil niemand erbij en ik hoef ook niet herdacht te worden.Top 10 Ook heeft 42 procent bijzondere wensen voor de eigen uitvaart. Ruim driekwart doelt daarbij op specifieke muziek. Time to say Goodbye van Andrea Boccelli en Sarah Brightman staat boven aan onze Top 10 van uitvaartmuziek. Runner-up is het Ave Maria? in de versie van Bach of Gounod en op nummer 3 staat Who wants to live forever van Queen. Ruim 30 procent vindt het belangrijk om zelf het type en de kleur van de kist te bepalen en een kwart hecht waarde aan een bepaalde dresscode bij de plechtigheid. Van 57 procent hoeft u in ieder geval geengepaste kleding aan bij de uitvaart. Van alle kleuren bloemen is wit de favoriet van 18 procent bij het laatste afscheid, terwijl een kwart van de deelnemers het helemaal niets uitmaakt. We zijn een volkje dat niet graag risico's wil nemen, en al helemaal niet met de dood in het vooruitzicht. Zo heeft maar liefst ruim twee derde van alle ondervraagden een uitvaartverzekering. Zelfs van de groep respondenten tot 35 jaar heeft 60 procent zon verzekering. En van die groep jongeren die er nog geen heeft, overweegt op dit moment 22 procent er een aan te schaffen.Ik hoef mijn nabestaanden niet met de rekening van mijn vertrek op te schepen. Een borreltje, nadat ik onder de groene zoden ben verdwenen, is wat mij betreft genoeg.Pieter Nijdam bron: Telegraaf.nl